E. Matako tikslai 2019-aisiais: apginti titulą ir patekti į Tokiją

E. Matako tikslai 2019-aisiais: apginti titulą ir patekti į Tokiją

Plaukikas Edgaras Matakas sieks patekti į antrąsias karjeroje paralimpines žaidynes. 2016-aisiais, būdamas vos 17-os, E. Matakas debiutavo Lietuvos paralimpinėje rinktinėje Rio de Žaneire, o dabar yra nusiteikęs 2020-aisiais Tokijuje apie save pasauliui pranešti dar garsiau. Patekti į Tokijo žaidynes kaunietis gali dviem keliais: iškovojęs auksą arba sidabrą šių metų pasaulio čempionate arba užėmęs ne žemesnę nei 11 vietą planetos reitinge. E. Matako treneris Paulius Stankevičius neabejoja, kad jo auklėtinis gins Lietuvos garbę Tokijo paralimpiadoje.

E. Matakas naujam sezonui ruošiasi treniruodamasis šešias dienas per savaitę. 20-metis kaunietis, turintis regėjimo negalią, darbo dienomis plaukia Kauno Šilainių 25 metrų baseine, o šeštadieniais turi galimybę treniruotis olimpinių matmenų „Girstučio“ komplekse. Be to, tris dienas per savaitę lieja prakaitą treniruoklių salėje.

Pasirengimą sezonui E. Matakas pradėjo prižiūrimas jau nebe dviejų, o vieno trenerio – Pauliaus Stankevičiaus, su kuriuo sutarė dirbti mažiausiai iki 2020 m. Tokijo paralimpinių žaidynių.

„Treniruotės labai sunkios, Paulius iš manęs labai daug reikalauja, bet aš tuo tik džiaugiuosi. Bandau viską įvykdyti ir nenuvilti savęs, trenerio. Visą žiemą didinome ištvermę, dabar dirbame greičiui. Labiausiai akcentuojame 50 metrų laisvu stiliumi rungtį, nes, kaip žinia, 100 metrų laisvu stiliumi rungtis išbraukta iš paralimpinės programos“, – pasakojo E. Matakas.

Kovą Minske vykusiame atvirajame Baltarusijos neįgaliųjų plaukimo čempionate E. Matakas įvykdė Tokijo paralimpiados normatyvą. Bet tai bilieto į žaidynes E. Matakui dar negarantuoja. Į Tokiją veda du keliai: 1-2 vietos 2019 m. pasaulio čempionate arba ne žemesnė nei 11 vieta planetos reitinge.

„Per daug nesijaudiname, nes mūsų rezultatai gana aukšti. Net jeigu nepavyktų iškovoti to tiesioginio kelialapio pasaulio čempionate, tai net neabejoju, kad pagrindinėse rungtyse – 50 metrų laisvu stiliumi ir 100 metrų peteliške – mes pateksime į žaidynes pagal reitingą. Viskas bus gerai“, – pasitikėjimą demonstravo E. Matako treneris P. Stankevičius.

E. Matako ir P. Stankevičiaus kortas kiek sumaišė 2019 m. pasaulio čempionato nukėlimas. Planetos pirmenybės liepą turėjo vykti Malaizijoje, bet Tarptautinis paralimpinis komitetas metų pradžioje atėmė iš šios Azijos šalies teisę organizuoti turnyrą. Naujausiomis žiniomis, planetos pirmenybės greičiausiai vyks Europos žemyne ir gerokai vėliau nei planuota – rugsėjį.

„Tai reiškia, kad sezonas bus labai ilgas. Tačiau džiugina tai, jog čempionatas vyks Europoje, nes tie ilgi skrydžiai, laiko juostų keitimas ir aklimatizacija nebūna į naudą. 2017-aisiais patyriau, ką reiškia ištęstas sezonas. Nors tais metais tapau pasaulio čempionu, bet sezonas pareikalavo labai daug jėgų – ir fizinių, ir psichologinių“, – pokyčius tvarkaraštyje įvertino E. Matakas.

2019-ųjų pasaulio čempionate kaunietis gins prieš dvejus metus Meksikoje iškovotą planetos čempiono vardą. E. Matakas neabejoja, kad šį kartą įrodyti savo pranašumą prieš visus varžovys plaukiant 50 metrų laisvu stiliumi bus daug sunkiau nei 2017-aisiais.

Sakoma, kad iškovoti titulą yra lengviau nei jį apginti. Jeigu taip sakoma, tikriausiai tame yra tiesos. Bet kiekvienas sezonas yra kažkas naujo. Reikia pamiršti senus dalykus ir dirbti iš naujo: stengtis, ruoštis. Pasaulio čempionate matysime, kas gausis“, – svarstė E. Matakas.

Prieš planetos pirmenybes E. Matako laukia du startai pasaulio taurės varžybose: balandį Glazge ir birželį Berlyne. Po to plaukiko laukia trumpa pertrauka ir pasirengimas pasaulio čempionatui.

Paskutinis pasaulio taurės etapas Berlyne – labai rimtos varžybos, kur suvažiuoja visi stipriausi. Nuo šių metų sausio prasidėjo kova dėl paralimpinių kelialapių, todėl visi nori kuo aukščiau kilti pasaulio reitinge. Kiekvienoje S11 klasės rungtyje į Tokiją pateks tik po 11 plaukikų“, – dėstė P. Stamkevičius.

E. Matakui Tokijo paralimpinės žaidynės būtų antrosios karjeroje. Plaukikas atstovavo Lietuvai 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpiadoje.