Neįgaliųjų treneriams – pažadas užtikrinti lygias profesines galimybes

Neįgaliųjų treneriams – pažadas užtikrinti lygias profesines galimybes

Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) prašymas įvertinti galimą diskriminaciją neįgaliųjų sportininkų trenerių atžvilgiu buvo išgirstas. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje apsilankę LPOK prezidentas Mindaugas Bilius ir generalinis sekretorius Paulius Kalvelis išgirdo Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) atstovų pažadą pakeisti trenerių kvalifikacinių kategorijų suteikimo tvarką. KKSD pakeitimus turi padaryti per mėnesį ir apie tai informuoti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos nuotr.

LPOK į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi kovą, neįgaliųjų sporto bendruomenei sunerimus dėl 2017 m. vasario 8 d. KKSD generalinio direktoriaus Edžio Urbanavičiaus įsakymo. Pagal šį įsakymą, su neįgaliaisiais dirbantiems treneriams kategorijos suteikiamos tik už pasiekimus tarptautinėse varžybose: parolimpinėse žaidynėse, suaugusiųjų pasaulio ir Europos čempionatuose, jaunimo pasaulio ir Europos čempionatuose, kitose suaugusiųjų ir jaunimo tarptautinėse varžybose.

Palyginimui, sveikų sportininkų treneriams kategorijos suteikiamos ne tik už rezultatus tarptautinėje arenoje, bet ir už pasiekimus nacionalinio lygio varžybose. Pavyzdžiui, sveikųjų atletų treneriai 1-3 kategorijas gali gauti už pasiekimus Lietuvos suaugusiųjų, jaunimo, jaunių, jaunučių ir net vaikų čempionatuose. Be to, šalies taurės varžybose, studentų pirmenybėse.

LPOK vadovai baiminosi, kad šis KKSD žingsnis gali suduoti didelį smūgį mūsų šalies neįgaliųjų sporto pamatams. Nuo kvalifikacinės kategorijos, kurių iš viso yra šešios, priklauso trenerio atlyginimo dydis. Pasak LPOK vadovų, pagal dabartinę tvarką treneriai nemotyvuojami net pradėti dirbti su negalią turinčiais atletais.

„KKSD atstovai aiškino, kad tai – tik formuluotės, jos interpretavimo klausimas ir jokios diskriminacijos čia nėra. Tačiau mes manome, kad vietos interpretacijoms palikta per daug. Sulaukėme nerimo signalų iš savo trenerių ir reagavome. Treneriai yra svarbi neįgaliųjų sporto piramidės dalis ir jų teisės privalo būti užtikrintos. Jie turi jaustis saugūs ir žinoti, kad darbas neliks neįvertintas, kad jie turi visas galimybes kilti kvalifikacinių kategorijų laiptais, profesiškai tobulėti“, – sakė M. Bilius.

Susitikime dalyvavo Lygių galimybių kontrolieriaus Tarnybos Teisės skyriaus vedėjas Vytis Muliuolis, Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius ir generalinis sekretorius Paulius Kalvelis, KKSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytautas Vainys, patarėjai Gintarė Papartė ir Vidas Stankevičius.