Olimpinėje dienoje – paralimpiečių iššūkis sporto entuziastams

Olimpinėje dienoje – paralimpiečių iššūkis sporto entuziastams

Birželio 1 d., šeštadienį Klaipėdą drebina Olimpinės dienos renginiai, kuriuose sporto profesionalai ir entuziastai išbando net šimtą įvairiausių rungčių. Tarp jų – ir neįgaliųjų sporto šakas: rutulio stūmimą iš specialiai tam pagamintos kėdutės, vežimėlių krepšinį, tinklinį sėdint ir aklųjų stalo tenisu vadinamą šoudauną. Šiemet paralimpinių sporto šakų paslaptis renginio dalyviams atskleidžia būrys neįgaliųjų sporto lyderių, rinktinių nariai.

Renginio atidarymo akcentu tapo Olimpinės ugnies uždegimas, o tai padaryti garbė teko žymiam Klaipėdos krepšininkui Eurelijui Žukauskui. Olimpinį deglą iki pagrindinės scenos nešė ir neįgaliųjų sporto lyderiai iš Klaipėdos – lengvaatletė Ramunė Adomaitienė, irkluotojas Augustas Navickas.

„Jausmas – neapsakomas. Oras fantastiškas, nudžiugino, nes vakar ištisai lijo. Aplink būriavosi mano auklėtiniai, kurie palaikė mane bėgimo metu. Labai malonu nešti ugnį, perduoti ją iš rankų į rankas. Aplink draugai, pažįstami. Tai – ypatingas momentas, neapsakomas jausmas“, – įspūdžiais dalijosi viena garsiausių Lietuvos paralimpiečių R. Adomaitienė.

Rutulio iš kėdutės stūmimo sektoriuje veiklos nuo ryto netrūksta Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos vicečempionui Ramūnui Verbavičiui. Kauniečiui talkina šalies rinktinės nariai: Europos ir pasaulio čempionatų prizininkas Donatas Dundzys, dukart Europos čempionas Andrius Skuja, šalies paralimpinės ekipos kineziterapeutas Remigijus Milevičius.

„Norinčių stumti rutulį netrūksta. Matote, eilė išsirikiavusi. Šiemet nekartojome pernykščių klaidų ir pasiėmėme kremo nuo saulės (juokiasi – red.). Norinčių stumti rutulį netrūksta. Matote, eilė nesibaigia, vis rikiuojasi žmonės. Paaiškiname esminius principus, žmonės greitai perpranta šio sporto esmę. Mes gerai leidžiame laiką. Matome, kad žmonės irgi puikios nuotaikos“, – sakė R. Verbavičius.

Rutulio stūmimo sektoriuje jėgas išbandė ir plaukikas, 2016 m. Rio de Žaneiro paralimpinių žaidynių dalyvis Edgaras Matakas, kuris šiemet siekia kelialapio į 2020 m. Tokijo paralimpiadą.

„Rutulio stūmimas – ne visai naujiena. Prieš dvejus metus dalyvavau Lietuvos aklųjų ir silpnaregių lengvosios atletikos čempionate. Atsimenu, rutulį nustūmiau apie aštuonis metrus. Tiesa, stūmimas iš kėdutės – visai kitas reikalas. Be to, rutulį stūmiau dešine ranka, o esu kairiarankis. Tai toks ir rezultatas. Na, gal ne toks ir blogas“, – geros nuotaikos neslėpė kaunietis E. Matakas.

Nemažo populiarumo sulaukė ir šoudaunas, dar vadinamas aklųjų stalo tenisu, nes žaidimo principai panašūs, tik veiksmas vyksta dėvint specialius užtamsintus akinius. Apie šoudauną dalyviams pasakoja daugkartiniai Lietuvos čempionai Mindaugas Dvylaitis ir Oksana Dobrovolskaja.

„Viskas tiesiog puiku. Oras gražus, žmonių daug. Svarbiausia – gera nuotaika. Nemažai žmonių, kurie dar nėra girdėję apie šoudauną, tai įdomu stebėti pirmuosius žingsnius. Tiesa, nemažai ir tokių, kurie jau anksčiau yra žaidę šoudauną ir ateina pabndyti dar kartą, nes patiko“, – sakė M. Dvylaitis.

Eilės driekiasi ir prie kitų rungčių – baudų mėtymo į krepšį iš neįgaliojo vežimėlio bei tinklinio sėdint.

„Aiškiai matome, kad ženkliai išauga susidomėjimas sporto šakomis, kurias pristato sportininkai, esami ir būsimi paralimpiečiai. Jie viską gerai paaiškina, atrodo kaip tikri atletai – su Lietuvos marškinėliais ir t. t. Tai akivaizdžiai traukia žmones. Ateityje stengsimės į Olimpinę dieną atsivežti dar daugiau atletų“, – pasakojo Lietuvos paralimpinio komiteto generalinis sekretorius Paulius Kalvelis.

Olimpinė diena Lietuvoje surengta jubiliejinį 30-tą o pasaulyje vyksta jau 71-ą kartą. Net šimtą sporto rungčių kiekvienas gali išbandyti nemokamai, o dienos pabaigoje surinktus taškus iškeisti į medalius.

Olimpinės dienos dalyviai šeštadienį galės mėgautis nemokamu Monikos Pundziūtės-Monique koncertu, dalyvauti sveikuoliškose dūzgėse antrajame Melnragės paplūdimyje.