2022 26 sausio

Paralimpiečių medikė: „Kiekvieną sportininką skatinu siekti savo užsibrėžtos svajonės“

Žmonių su negalia sporte, kaip ir sveikųjų, svarbų vaidmenį atlieka gydytojai. Sporto medicinos ir fizinės medicinos ir reabilitacijos studijas baigusi gydytoja Jūratė Kesienė jau keturis kartus vyko į paralimpines žaidynes, iš kurių trejose dirbo su Lietuvos paralimpine delegacija.

Jūratė Kesienė

Vilma Vaičiūnienė

Pirmas kartas buvo 2008 metais Pekine, vėliau sekė paralimpinės žaidynės Londone 2012 m. ir Tokijuje 2021 m. 2016 metais J. Kesienė Rio de Žaneiro paralimpinėse žaidynėse dirbo tinklinio sėdint sporto vyriausiąja klasifikatore.

„Vykimas su sportininkų delegacija yra didelė atsakomybė, o tuo pačiu ir didelis džiugesys dalinantis su sportininkais jų emocijomis: jauduliu, džiugesiu, o kartais ir liūdesiu. Tiesa, Tokijo paralimpinėse žaidynėse lydėjo ir nuolatinis nerimas dėl COVID-19 pandemijos“,  – prisiminė J. Kesienė.

Sportininkams trūksta nuolatinės priežiūros

J. Kesienė su neįgaliaisiais dirba kasdien – reabilitacijos centre ligoninėje. Čia ji su reabilitacijos specialistų komanda padeda sergantiems siekti kuo didesnio savarankiškumo, skatina dėti pastangas „sugrįžti į gyvenimą“ visomis prasmėmis, tame tarpe ir į fizinio aktyvumo, laisvalaikio veiklas.

„Savo darbe nelyginu sveikųjų su neįgaliaisiais, tačiau žinios ir supratimas, kokie yra negalios sąlygoti funkcijų sutrikimai ir žmonių su negalia poreikiai, yra labai svarbūs“, – teigė specialistė.

Medikė pripažįsta, kad daugelis sportininkų paralimpiečių nurodo, jog neturi jų sveikatą ir funkcinę būklę pastoviai prižiūrinčio medicinos personalo pasirengimo laikotarpiu ir tai yra problema.

„Juk medicinos personalas pasirengimo laikotarpiu yra labai svarbus. Šis laikotarpis be traumų ar kitų sveikatos sutrikimų yra pagrindas sėkmingam varžybų laikotarpiui. Pačių paralimpinių žaidynių metu dažniau paūmėja „lėtiniai“ pažeidimai, nors kartais išsivysto ir ūminiai. Pavyzdžiui, Pekino paralimpinių žaidynių metu viena sportininkė dėl ūmaus susirgimo buvo gydyta ligoninėje“, – pabrėžė J. Kesienė.

J. Kesienė sutinka, kad visi paralimpiečiai yra kovotojai iš prigimties. Tas būdinga ir sveikiesiems sportininkams.

„Ryžtas, atkaklumas, užsibrėžtų tikslų siekimas sistemingu darbu – treniruotėmis – būdingas tiek atletams su negalia, tiek sveikiems“, – teigė sporto medikė.

Sportininkų (ne)atvirumas

Natūralu, kad dirbant su sportininkais ir prižiūrint jų sveikatą, tenka nemažai bendrauti. Pasak J. Kesienės, ne visi sportininkai yra linkę atvirauti ir dalintis skauduliais, nes yra įpratę patys „tvarkytis“.

„Paralimpinės žaidynės sportininkams – susikaupimo, susikoncentravimo laikotarpis ir rezultatų laukimas žinant, kad prie jų siekimo prisideda ilgalaikis darbas, psichologinis pasirengimas, emocijų ir jaudulio suvaldymas, palaikymo jautimas, baimės, kad būsi pasmerktas už nepakankamai gerą rezultatą nebuvimas, sėkmė ir dar daugelis faktorių“, – sakė J. Kesienė.

Dėl to labai svarbu su kiekvienu sportininku individualiai išsiaiškinti jų poreikius.

„Kai kuriems jų prieš startą reikia suaktyvinimo, kitiems paraminimo. Kas tai gali atlikti, kiekvienu atveju bus individualu – psichologas, treneris, medikas, komandos draugas“, – pabrėžė pašnekovė.

Kaip jau minėta, darbas su negalią turinčiais žmonėmis J. Kesienei yra kasdienybė. Jai malonumas yra padėti klientams atsigauti po patirtų sunkumų bei motyvuoti juos nepasiduoti.

„Man svarbiausia yra padėti jiems judėti link jų užsibrėžtų tikslų ir pasirinkimų, realiai įvertinant atsiradusius apribojimus dėl esamų funkcijų sutrikimų sąlygotų ligos ar traumos, padedant susirasti alternatyvas, jeigu funkcijų sutrikimai yra negrįžtami. Džiaugiuosi ir skatinu kiekvieną pacientą bei kiekvieną neįgalųjį sportininką siekti savo užsibrėžtos svajonės sportinėje veikloje, supažindindama  juos tiek su galimybėmis, tiek ir su realiais siektinais pavyzdžiais – sportininkais“, – pridūrė sporto medicinos gydytoja J. Kesienė.

Šis straipsnis yra straipsnių ciklo „Neįgaliųjų sportininkų valia, tikslo siekimas ir psichologinis tvirtumas – įkvėpimas mums visiems!“ dalis. Straipsnių ciklas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.