Kelialapio į Tokijo vasaros paralimpines žaidynes siekianti šaulė Raimeda Bučinskytė įsitikinusi, kad savo tikslo reikia siekti nepaisant aplinkinių nuomonės ir replikų. Šiaulietė sako ne kartą girdėjusi nuomonių, esą šaudymas – ne moteriškas sportas. Vis dėlto daugkartinė Lietuvos žmonių su negalia čempionė kviečia merginas ir moteris nekreipti dėmesio į panašias kalbas ir gyventi turint tikslą, kurio siekiant patiriamas pilnatvės jausmas.
Apie moterų vaidmenį Lietuvos ir pasaulio sporte R. Bučinskytė portalo Delfi.lt laidoje „Įveik save“ diskutavo su olimpine čempione, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidente Daina Gudzinevičiūtė ir paraatlete, maratonininke Aušra Garunkšnyte.
R. Bučinskytė atskleidė, kad visuomenėje vis dar gajus stereotipas, jog ginklas netinka moteriai. Esą tai iš aplinkinių tekę išgirsti ne kartą. Šaulė į tokias kalbas visada atsako atlaidžia šypsena.
„Neseniai viena moteris man pasakė: oj, čia ginklas, juk tai mirtį nešantis daiktas, geriau paskaitytum bibliją, pasimelstum už taiką. Bet nematau prasmės aiškinti, kad šaudymo sportas – visai kitas atvejis. Čia ginklas nesusijęs su karu, čia yra sportas – visiškai kitas dalykas.
Iš vyrų pusės tai dažnai jaučiasi tokia lengva pašaipa. Jie sako: kai aš prieš dešimt metų kariuomenėje, aš taip puikiai šaudžiau, įdomu būtų su tavimi pasivaržyti. Jaučiasi, kad jie kelia save aukščiau tavęs. Neva vyras iš karto pranašesnis už merginą, sportuojančią su ginklu“, – pasakoja R. Bučinskytė.
Šaulė sako net neisleidžianti į diskusijas, nes nematanti reikalo kažką įrodinėti. Esą ji tiesiog daranti savo gyvenime tai, kas jai patinka ir suteikia malonumą.
Šiaulietės nuo mėgstamo užsiėmimo neatbaido net ir kliūtys, sutinkamos aplinkoje, nors ne retai megalią turinčiam žmogui nėra taip paprasta jas įveikti ne kitų žmonių pagalbos.
Pavyzdžiui, vežinėliu judančiai sportininkei dvejus metus beveik kasdien tekdavo aplinkinių pagalbos keliaujant į šaudyklą, kuri pasiekiama laiptais.
„Man gyvenime visko užtenka. Aš noriu priimti kažkokį iššūkį. Manau, kad buityje rūpesčius vyras ir moteris turėtų dalintis po lygiai, kad abu turėtų galimybę realizuoti save. Kad moteris galėtų daryti tai, ką nori, o ne tai, kas yra primesta – gaminti valgyti, megzti kojines ir prižiūrėti vaikus.
Reikia turėti tikslą, susidaryti planą. Tada gyvenimas įgauna tokio gero prieskonio. Kai darai, ką nori, kuo iš tikrųjų degi, tada ir tau pačiai geresnė nuotaika, ir kitus užkrėti ta energija“, – sako šaulė.
Vis dėlto, pasak šaulės, profesionalus sportas reikalauja labai rimtos disciplinos, atsidavimo ir jėgų, o tai vienodai galioja ir moterims, ir vyrams.
Tarptautinis paralimpinis komitetas planuoja, kad 2021 m. Tokijo vasaros paralimpinėse žaidynėse 40 proc. dalyvių sudarys moterys. Palyginimui, 1992 m. Barselonos paralimpinėse žaidynėse moterys sudarė kiek mažiau nei ketvirtadalį renginio dalyvių.
Visas Delfi.lt laidos „Įveik save“ įrašas čia.