Pasaulio čempionate „sudegęs“ Edgaras Matakas: „Neabejoju, kad būsiu Tokijuje“

Pasaulio čempionate „sudegęs“ Edgaras Matakas: „Neabejoju, kad būsiu Tokijuje“

Lietuvos plaukikai iš Londone vykusio 2019-ųjų pasaulio neįgaliųjų plaukimo čempionato namo grįžo tuščiomis: be medalių ir tiesioginių kelialapių į 2020-ųjų Tokijo paralimpines žaidynes. 21-erių Edgarui Matakui tik vienoje iš trijų rungčių pavyko prasibrauti į finalą, o 23-ejų Mindaugui Dvylaičiui abu startai baigėsi atrankos varžybose. Vis dėlto regėjimo negalią turintys Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderiai nenusimena, nes atranka į paralimpiadą baigsis 2020-ųjų pavasarį.

E. Matakas (S11 klasė) iš prieš dvejus metus iš pasaulio čempionato Meksikoje atsivežė du medalius: auksą, pelnytą plaukiant 50 metrų laisvuoju stiliumi ir bronzą du kartus ilgesnėje distancijoje.

Šiemet Londone kauniečiui apginti pozicijų nepavyko. Pagrindinės 50 m laisvuoju stiliumi rungties finale kaunietis (27,28 sek.) buvo greitesnis už vieną varžovą ir liko septintas, o 100 metrų laisvuoju stiliumi distancijoje neįveikė atrankos barjero ir galutinėje rikiuotėje užėmė 14 vietą. 100 metrų peteliške rungtyje E. Matakas pasirodymą irgi baigė atrankoje – 9 vieta bendroje įskaitoje.

E. Mataką labiausiai nuvylė pasirodymas plaukiant 50 metrų laisvuoju stiliumi, nes jam nepavyko nei apginti pasaulio čempiono titulo, nei išvystyti tokio greičio, kokį demonstravo treniruotėse.

„Neatlaikiau psichologiškai. Pasirengimas buvo tobulas, jaučiausi labai gerai pasiruošęs fiziškai. Bet ne psichologiškai. To pasekmė – nepagerintas asmeninis rezultatas. Džiugu, kad patekau į finalą, aš ten važiavau ne vien to. Važiavau gerinti asmeninių rezultatų ir kilti aukštyn“, – sakė E. Matakas.

Pasak E. Matako, vienas pirmųjų žingsnių po trumpų atostogų bus vizitas pas sporto psichologą. Rio de Žaneiro paralimpinių žaidynių dalyvis viliasi, kad tai jam padės išvengti problemų kitą sezoną.

„Viskas prasideda prieš pat startą. Per apšilimą, rodosi, plaukiasi gerai, viskas tvarkoje. Bet, artėjant startui, galvoje prasideda kažkokios blokados, pamirštu, ką turiu daryti plaukimo takelyje. Tiesiog kraupu. Reikia dirbti su šiais dalykais, nes kitaip nieko gero nebus“, – atviravo E. Matakas.

E. Matakui tiesioginį bilietą į Tokijo paralimpines žaidynes būtų garantavusi 1-2 pozicijos pasaulio čempionate Londone. Dabar laukia planas B – kovoti dėl kuo aukštesnės vietos planetos reitinge, kuriame kitų metų vasarą reikės užimti ne žemesnę nei 11-tą poziciją.

„Mūsų skaičiavimais, dabar būsiu šeštoje reitingo vietoje. Į žaidynes patenka 11 sportininkų. Net neabejojame, kad būsime Tokijuje. Tiesiog norisi gerinti asmeninius rezultatus. Liūdina, kai tai nepavyksta“, – situaciją apibendrino trenerio Pauliaus Stankevičiaus auklėtinis.

Tuo pačiu keliu – per pasaulio reitingą – į Tokiją kitą sezoną bandys prasibrauti ir M. Dvylaitis (S11 klasė). Šis Ditos Kareckienės treniruojamas kaunietis praeitame pasaulio čempionate Meksikoje nuskynė bronzą plaukdamas 100 metrų krūtine, tačiau Londone į šios rugties finalą neprasibrovė ir liko 11 vietoje. M. Dvylaičiui finalas buvo nepasiekiamas ir plaukiant 100 metrų nugara – 13 pozicija galutinėje rikiuotėje.

„Buvau išsikėlęs tikslą patekti į Tokijo paralimpines žaidynes. Tai – viso mano gyvenimo, sportinės karjeros tikslas. Be abejo, niekad dar neprarasta. Reikės kibti į paskutinius šansus, į tai, kas dar liko. Kol kas tikslas dar neįvykdytas, dėl to apmaudu. Bet super žmonės tuo ir pasižymi, kad nugriuvę randa savyje jėgų atsistoti. Tai bandysime atsistoti ir kibti į paskutinius šansus“, – dėstė M. Dvylaitis.

Bene paskutinį šansą pagerinti pozicijas pasaulio reitinguose Lietuvos plaukikai turės 2020-ųjų gegužę Madeiroje vyksiančiame Europos čempionate – svarbiausiame kitų metų turnyre.

„Taip, Tokijo traukinys dar nenuvažiavo, į jį spėti dar įmanoma. Vis dėlto Londone pamatėme, kad lygis yra labai smarkiai pakilęs ir jau neužtenka to, ką rodėme iki šiol. To neužteks norint patekti į Tokiją, reikės rodyti dar geresnius rezultatus. Šansų yra, jų yra visada, bet jų nedaug“, – į artėjantį lemiamą plaukimo sezoną žvelgė M. Dvylaitis.

Kelialapius į Tokijo paralimpines žaidynes Lietuvai jau anksčiau iškovojo maratonininkė Aušra Garunkšnytė ir šalies nacionalinė vyrų golbolo rinktinė.